Український вишитий костюм – з родзинкою, з душею, зі смаком

Вишита сорочка, юпка, запаска, спідниця, ногавиці, свита, кожушок – цей список можна продовжувати до нескінченності. Український національний одяг – колоритний, різноманітний, багатий, бо українці здавна любили одягатися гарно та ошатно.

український національний одяг

Помічали це й іноземці, які в різні епохи відвідували наш край. Ілля Рєпін писав що тільки українки та парижанки вдягаються зі смаком. «Ви не повірите, як чарівно вбираються дівчата, парубки теж ладно… Це дійсно народний, зручний і граціозний костюм! А які дукати, моніста, головні пов'язки, квіти!»

Вразив вишитий український стрій і мандрівника 17-го століття Ульріха фон Вердума: «У селянок сорочки з грубого полотна, у міщанок і заможніших дівчат з гаптованої китайки, при чім всі форми тіла видно дуже добре… Горішня частина таких сорочок є коло шиї і паса стягнена у збори, як плащ, і чепурно обрамована різнокольоровою бавовною. При тім вони підперезані понад стегнами червоним, жовтим, зеленим чи іншого кольору паском…»

український стрій

Пояс або крайка – і справді один з центральних атрибутів в образі традиційного строю. Виготовляли його з вовни льону або шкіри, іноді – оздоблювали вишивкою.

Ще один елемент, без якого важко уявити жіночий український костюм – спідниця. Як тільки її не називали у різних регіонах – запаска, плахта, мімка, андарак, шорц, кабат. Зазвичай це були два шматки тканини – окремі або зшиті, підперезані тою ж крайкою. Як запаска була атрибутом жіночої краси, так і штани виступали символом чоловічої зрілості – недарма юнаки одягали їх тільки тоді, коли їм виповнювалося 15 років.

Та головне, чим славиться український стрій – це вишита сорочка. Саме під її орнаменти підбирали матерію для запаски, приміряли різнокольорові крайки та спеціально вишивали ґорсики. Жінки «підточували» низ сорочки грубішою тканиною, аби він виглядав пишнішим,  прикрашали рукави багатим візерунком. В чоловічих вишиванках орнамент був скромнішим і розташовувався на манжетах, довкола шиї та на грудях.

Багатим на оздоблення був і верхній одяг – жупани, ґорсики, юбки, свитки, киреї. Він разом із сорочкою творив український вишитий костюм, який особливо пасував дівчатам, підкреслюючи їх стрункий стан.

український вишитий костюм

А створювався весь цей одяг з найрізноманітніших тканин – вдома ткали з льону, вовни, і конопель, а на ринках купували китайку, шовк, штоф, черкасин, оксамит, парчу. Та за якістю наша матерія не поступалася заморській – недарма письменник Оноре де Бальзак писав, що у селі Верхівці на Київщині йому зробили зимовий кожух «на сибірській лисиці з тутешнього сукна, яке варте французького».

Пишна краса традиційного строю не втрачає актуальності і в наші дні – багато модниць готові купити український костюм, бо знають: в такому одязі жінка виглядає невимушено, ніжно і неповторно! Пояс, спідниця і вишиванка дозволяють створити гармонійний, елегантний образ, що милує око і підкреслює найкрасивіші риси. На нашому сайті ви можете обрати вишитий костюм, в якому переплелися народні мотиви, багаті традиції і тонке відчуття смаку, яке завжди було притаманне українцям.

 

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

facebook logo twitter logo instagram youtube

НАШІ КОНТАКТИ

Магазин вишиванок Олещук. ТВК "Південний", Перша лінія 2/50, 2 поверх (раніше ТЦ Європа, 201а).