Таємниці української вишитої сорочки

Давня традиція українського народу, сповнена глибокого змісту та символічності, завжди притягувала до себе численних дослідників та звичайних людей.

Вишита сорочка вважається символом чистоти і краси, святковості та неабиякого естетичного смаку.

Вона стала вершиною "полотняного фольклору" нашого народу,  їй приписували чарівну силу. Сорочку вишиванку вважали чи не двійником людини. Саме тому з цим елементом одягу пов’язано так багато повір’їв, обрядів та звичаїв. Все, що було пов’язано з минулим людини і все, що хотіли бачити у її майбутньому, вишивали на білій сорочці. Мати дарувала дітям вишиті сорочки, закарбовуючи в полотно символи здоров’я, щастя і доброї долі; дівчина вишивала коханому, щоб навіки прив’язати його до себе та гарантувати вірність стосунків. Українська вишиванка була знаковою мовою ще тоді неписьменних селян.

сорочка вишиванка фото

На фото: вишита блузка "Україночка"

Розміщення вишитих елементів на окремих частинах сорочки залежало від її крою та відображало процес еволюції народного моделювання. В жіночих сорочках вишивали рукави, коміри, пазухи та подоли, в чоловічих – коміри, маніжки та манжети.

Найбільшу цінність української сорочки становлять самі елементи орнаменту, а точніше – їх символічність.

Відомо, що перші геометричні символи, які використовувались для оздоби вишиванок, своє коріння беруть ще з часів палеоліту. Такі елементи меандру, як круги, зубці, ромби, зигзаги та ялини, в той час виступали сюжетним зображенням людей, землі, птахів, води тощо. Будучи достатньо зрозумілими всім, хто їх використовував, вони все ж мали символіко-магічне значення. Геометричні мотиви та магічні знаки, що виникли в таку віддалену епоху, зазнали багатьох змін в орнаментах різних племен та народів. Однак, найбільше різноманіття втілення цих мотивів можна знайти в пам’ятках трипільської культури. Мистецтво цього історичного періоду є відображенням етапу землеробського світогляду. В землеробських культурах надавали перевагу ромбічним узорам, що символізували родючість. Зрештою, теми плодів, родючості та продовження роду були в центрі уваги людей першого тисячоліття.

українська сорочка фото українська вишита сорочка фото

На фото: жіноча українська вишиванка "Вишневий бриз" та чоловіча сучасна вишиванка "Голубівка"

Впродовж віків люди збагачувались знаннями про себе та навколишній світ, змінювався їхній світогляд, а разом із тим змінювався символізм та магічний зміст орнаментів. З’являлись нові мотиви, знаки, обереги, що нашаровувались на вже існуючі. Однак дослідники підкреслюють, що саме орнамент української вишиваної сорочки найповніше проніс через століття тотожність з орнаментами попередніх епох, особливо з геометричним орнаментом античних часів.

З огляду на наведені факти, вдягаючи вишиванку, ми маємо нагоду торкнутися усієї магії стількох поколінь, відчути на собі силу та захист наших славних предків. Осягнувши всю глибину вкладеного змісту у кожен вишитий елемент, у Вас неодмінно виникне бажання одягнути українську вишиту сорочку, яку Ви можете обрати та замовити у нас. І нехай кожного переповнює гордість від того, що належить до народу з такою багатою культурною та традиційною спадщиною.

замовити вишиту сорочку

На фото: вишиванки для пари "Долина братчиків"

 

Читайте також: Вишиванка з квітковим орнаментом - від давнини до сучасності

 

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

facebook logo twitter logo instagram youtube

НАШІ КОНТАКТИ

Магазин вишиванок Олещук. ТВК "Південний", Перша лінія 2/50, 2 поверх (раніше ТЦ Європа, 201а).