Краса, що твориться руками – різноманітність технік та видів української вишивки

Українська вишивка – унікальне мистецтво, що ниточкою тягнеться через століття, наповнюючись новими ідеями, багатими кольорами і розквітаючи пишним візерунком у наші дні, коли вишита сорочка знову стає невід’ємним атрибутом сучасної культури. Розмаїття і досконалість української вишивки справді вражають. Кажуть, що на міжнародних виставках на початку ХХ століття члени журі плутали її з машинною, тож наші майстрині мусіли вручну відтворювати складні орнаменти, аби довести – сорочки та рушники справді створені руками.

Зараз етнографи нараховують 250 різних швів, на яких базуються техніки та види української вишивки. Щоб написати про всі – знадобиться, мабуть, кілька десятків томів. Але найбільш оригінальні та колоритні види вишиванок ми просто не можемо лишити поза увагою!

Вишиванка «білим по білому»

Почнемо з «білого листка», а точніше – з білої сорочки. Решетилівська вишиванка свого часу викликала справжній фурор у світі! А все тому, що створити таке диво непросто – тут поєднується лічильна гладь, солов’їні вічка, вирізування, зерновий вивід, прутик. Щоб скомпонувати візерунок, майстрині спочатку промальовують його на папері, і лише потім - приступають до роботи.

фото решетилівської вишиванки "Полтавська"

На фото: біла чоловіча вишиванка «Полтавська», техніки: лічильна гладь, мережка, солов’їні вічка

Гаптування – для справжніх князів

Одна з найдавніших технік вишивки руками – гаптування, зустрічається у Київській Русі ще в 9 столітті. Щоб імітувати ткацтво, майстрині у прикріп пришивали до тканини тонкі металеві дротики, а потім – щільно переплітали їх золотистими та срібними нитками. Розкішні гаптовані вироби були окрасою церков та княжих палат, а їх красі дивувалися навіть іноземні мандрівники!

Техніка оздоблення бісером

Не менш кропітким є і вишиття бісером, яким вже у 18 столітті оздоблювали одяг козацькі старшини та заможні міщани. Вже тоді майстрині користувалися спеціальними швами – стебловим, арковим, рядковим. Їх поєднання творить красиві рослинні орнаменти, а м’який перелив бісеру наповнює візерунок життям.

фото вишитої бісером сукні "Персиковий цвіт"

На фото: жіноча вишита бісером сукня «Персиковий цвіт», техніка – вишивка бісером

Кілька десятків технік – на «борщівських» рукавах

Кілька десятків різних швів можна нарахувати і на легендарних борщівських вишиванках. Ланцюжок, стебнівка, низь, кучерявий стіб, колодки, хрестик, гладь – разом творять магію суцільного візерунка. Недарма пишні рукави борщівської вишитої сорочки відомі не лише в Україні, а й за її межами.

фото борщівської вишиванки "Ілюзія Карпат"

На фото: борщівська жіноча вишиванка «Ілюзія Карпат», техніка: колодки

Квітуча гладь

Ця техніка просто створена для того, аби передавати мальовничість української природи! Мало хто знає, що є багато різних способів вишивання гладдю – скісний, прямий, у прикріп, лічильний. До речі, останній часто називають лиштвою, бо колись нею прикрашали подоли жіночих сорочок – «лиштви».

фото вишиванки гладдю "Карамельна ніжність"

На фото: жіноча вишиванка гладдю «Карамельна ніжність», техніки: лічильна гладь, довбане, шабак

Мережання – одна з найгарніших наскрізних технік

Справді розкішного вигляду додають вишитій сорочці вишукані мережки – недарма ними оздоблювали святковий одяг та обрядові речі. При мережанні частину ниток висмикують, а частину – скріплюють разом. Зараз налічується більше 30 видів мережок, поєднання яких творить неймовірно ніжний серпантин візерунків.

фото вишитої сорочки з мережкою "Жіноча пристрасть"

На фото: вишита сорочка «Жіноча пристрасть», техніки: мережка, настил

Народний улюбленець «Хрестик»

Одна з улюблених технік українських майстринь – «хрестик» або брокарівська вишивка. Виникла вона лише у 19 столітті, але це не завадило хрестику завоювати прихильність практично у всіх регіонах України. Секрет вишивання хрестиком – в універсальності, що однаково добре підходить як для рослинних, так і для геометричних орнаментів.

фото плаття вишитого хрестиком "Львів'янка"

На фото: плаття вишите хрестиком «Львів’янка», техніки: хрестик, мережка, настил

 

У наш час таємниці вишивки ручної роботи плекають майстрині інтернет-магазину Oleshchuk. Давні мотиви вони вміло переносять на  сучасні фасони, відроджуючи красу та неповторність української вишиванки. Унікальні техніки, традиційні візерунки та особлива енергетика створеного руками дива – це завжди модно, вишукано і красиво!

 

Читайте також: Красива вишиванка з квітами - розкіш родом з народу

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

facebook logo twitter logo instagram youtube

НАШІ КОНТАКТИ

Магазин вишиванок Олещук. ТВК "Південний", Перша лінія 2/50, 2 поверх (раніше ТЦ Європа, 201а).