Борщівська вишиванка. Минуле і майбутнє.

Фрагмент візерунку борщівської вишиванки

Українська вишиванка нині асоціюється з яскравими кольорами – червоним з додаванням чорного, блакитним, зеленим, жовтогарячим та синім. Проте існує різновид вишиванок, який дуже виділяється на загальному тлі своїми кольорами та типом оздоблення – борщівські вишиванки. Традиційно у їх колористиці переважають темні кольори, а однією з основних ознак є густо зашиті від уставки до манжета рукава.

Розглянемо детальніше в чому особливості борщівських сорочок. По-перше, у чорному кольорі ниток. Хтось каже, що в такий спосіб стародавні майстрині шанували землю, хтось пояснює використання чорного кольору більш сумною легендою. Сталося це у 16-17 столітті - по селах Борщівського району на Тернопільщині під час нападу татаро-монголів були вбиті всі чоловіки. Плачем вкрилася Тернопільска земля і жінки в знак великої жалоби поклялися впродовж семи поколінь носити вишиті чорними нитками сорочки. Навіть святкові та весільні вбрання вишивались в такий темний колір. Сьоме покоління віджило своє у 20-30-их роках 20-го сторіччя і відтоді у борщівських вишиванках з’явились яскраві кольори. Перемінився й тип візерунків – на зміну суворим та чітким геометричним орнаментам, вишитих ніби під лінійку, в які вишивальниці закладали оберегові знаки та символи роду, прийшли легкі квіткові мотиви. Незмінним зосталась густість орнаменту, який вкриває майже всю поверхню рукавів та значну частину переду сорочки. 

сучасна борщівська вишиванка

 

Окрім кольору, специфічними для борщівських вишитих сорочок є і типи шву - вишивались вони товстими вовняними нитками, дуже сильно закрученими по спіралі. Насправді технік вишивання борщівських сорочок дуже багато, всіх й не перелічиш: колодка, хрестик, хрестик з підстилом, кучерявий стіб, гаптування, стебнівка – лиш деякі з них. Нерідко у вишивання вкраплювали бісер. Буває так, що в одній сорочці поєднується до п'яти типів шву. Проте кручений шов є найбільш характерним для борщівських вишиванок. Цей шов нагадує своїм виконанням шов "вузлики", з тією різницею, що на голку навивають багато витків нитки й отримують довгий стібок. В народних вишивках такий шов називають "витим", "крученим", "кучерявим", а сучасним майстриням він відомий під назвою "рококо". Таким швом можна вишивати незчисленну різноманітність квіткових візерунків на різноманітних тканинах. Вишивання борщівської сорочки процес завжди дуже трудомісткий. Вишивали їх в основному взимку, бо влітку не було на то часу, й над вишивкою одного рукава майстриня могла коротати всю зиму. Отже, вишивання однієї сорочки тривало дві, а то й три зими. 

Давні сорочки вишивались виключно на вибіленому домотканому конопляному полотні. Згодом їм на зміну прийшли льон та фабричні тканини, тож основою для шиття слугувала будь яка з доступних матерій. Іноді тканина могла стягуватись, особливо після прання, тому на сорочках з’являвся ефект набиття.

 

рукав борщівської вишиванки, вишитої колодками

Змінювалися й нитки. Спочатку для вишивання борщівських сорочок використовувались виключно вовняні нитки з овечої чорної вовни - "бавна", а їм на заміну прийшли звичайні бавовняні нитки та сучасне муліне. До речі, заміна ниток потягнула за собою й іншу втрату – втрату однієї з унікальних технік вишивання під назвою "колодка". 

Цією технікою зашивали фон, також її використовували для виконання геометричних та рослинних мотивів на уставках жіночих сорочок. Особливість техніки "колодка" в тому, що виконували її тільки натуральною "бавною", тож коли у 1940-х рр. "бавна" зникла, сільські вишивальниці перестали оздоблювати сорочки "колодкою", і сьогодні ця техніка  вважається втраченою.

Проте в нас ви можете знайти та замовити ексклюзивну жіночу 
борщівську вишиванку, вишиту колодками.

Борщівська вишита сорочка – це унікальне явище української культури. Автентичні вишиванки нині важко знайти, майже всі вони стають надбанням музейних та приватних колекцій. Вишивання такої сорочки на замовлення коштуватиме замовнику чималих грошей, бо далеко не кожна майстриня володіє необхідними техніками і буде готова взятися за таку трудомістку працю.

МИ В СОЦІАЛЬНИХ МЕРЕЖАХ

facebook logo twitter logo vk logo youtube

НАШІ КОНТАКТИ

Магазин вишиванок Олещук. ТВК "Південний", Перша лінія 2/50, 2 поверх (раніше ТЦ Європа, 201а).